Růže

 

 

 

 

Růžový sirup

Postup při výrově růžového sirupu je obdobný jako u jiných cukerných roztoků. V některých předpisech se uvádí, že je třeba nejprve den macerovat růžové kvítky ve studené vodě. V jiných předpisech se píše, že se růžové plátky jen svaří. Vyzkoušeny jsou oba recepty, upřímně - není v tom žádný rozdíl. Takže: dvě notné hrsti okvětních lístků růže svrasklé buď den macerujeme v půl litru vody, a pak svaříme, a nebo v půl litru vody hned prudce svaříme a necháme asi hodinu louhovat. Pak přecedíme a dobře vymačkáme.te svůj text...

Růžový odvar. V množství vody, které činí rozdíl mezi odměřeným růžovým odvarem a jedním litrem, svaříme kilogram pískového cukru - vaříme pět minut. Pak přilijeme růžový odvar, přidáme přecezenou šťávu z jednoho citronu. Roztok v ten moment změní barvu - zčervená a zjasní se. Přivedeme k prudkému varu, pět minut vaříme. Ještě vřelý sirup nalijeme do lahví s dobře vypařenými zátkami.

Růžový sirup poslouží k přípravě nápojů ke slavnostním příležitostem. Je to také vynikající přísada do míchaných nápojů.

 

Růžové pesto

150 g rukoly

50 g vlašských ořechů

½ lžíce soli

 

 

 

150 ml olivového oleje

100 g okvětních plátků růží

100 ml ořechového oleje

Rukolu dohladka rozmixujeme. Přidáme ořechy, sůl a olivový olej a mixujeme do konzistence hrubší pasty. Plátky růží posekáme nahrubo, přidáme k rozmixované směsi a postupně zaléváme ořechovým olejem. Mixujeme na nízký výkon, dokud nám nevznikne homogenní směs. Rozdělíme do skleniček a zalijeme olejem tak, aby byla směs olejem celá přikrytá. Uchováváme v chladu a při každém odebrání pesta opět zalijeme olejem. Používáme jako jiná pesta - na těstoviny, sendviče, pomazánky atp.