Maca horská

 
 
Maca horská
Maca horská nebo li také řeřicha peruánská, peruánský ženšen, brazilský ženšen, peruánská viagra, lepidium meyenii, lepidium peruvianum, lepidium gelidum, maka, mace, maca-maca.
 
Maca horská je rostlina z peruánských And. Pěstují ji na náhorních plošinách ve výškách nad 3000 m.n.m. Roste celý rok, ale kvůli náročným podmínkám dosud vyrůstá výhradně zde. Patří do čeledi brukvovitých a její kořen připomíná malou bílou řepu. Domorodci ho konzumují syrový a je jednou ze hlavních složek zdejší stravy. Macu znají v Peru  již několik tisíc let.
 
Válečníci Inků údajně jedli lepidium před bojovými výpravami ke zvýšení výdrže a síly. Po dobytí Španěly byla nazývána „sexuální rostlinou Inků". Dnes ji ženy v těchto oblastech zařazují do svého jídelníčku, aby byly plodné a výkonné až do požehnaného věku.
Lepidium meyeni je dnes proslulá po celém světě. Může způsobit zvýšení mužského či ženského libida.  U mužů může napomoci při problémech s erekcí a klinickými testy se prokázal i větší objem semene společně se zvýšením pohyblivosti spermií. Ženám může maca pomoci při nedostačujícím zájmu o sex, takzvané frigiditě. Může pozitivně ovlivnit menstruační cyklus.
 
Dále může způsobit zvýšení fyzické odolnosti,  vytrvalosti a optimalizování hormonální hladiny, což může způsobit nárust síly a svalové hmoty.
 
Z důvodů zvýšení počtů neurotransmiterů v mozku může pozitivně ovlivnit psychický stav a zredukovat stres. Může zlepšit koncentraci a jiné mentální funkce. Může způsobit navození duševní pohody. 
 
Kořen se může pyšnit vysokými nutričními hodnotami. Prášek obsahuje příbližně 60% sacharidů, 10% bílkovin a 9% vlákniny. Příznivý vliv na organismus mají také mnohé minerální látky (železo, vápník, hořčík, draslík, jód) a vitamíny (B,C). Obsahuje i rostlinné steroly, mastné kyseliny, důležité aminokyseliny a účinné afrodiziakální látky p-methoxybenzyl-isothiokyanát a isothiokyanát.
U nás je v podobě prášku, tobolek, tinktury